| Part Number | 1.5SMC540A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 283220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 459V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1.5SMC540A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | 1.5SMC540A-E3 57T |
|---|---|
| Minimum Breakdown Voltage | 513 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Clamping Voltage | 740 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 459 V |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Test Current | 1 |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Maximum Peak Pulse Current | 2.03 A |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-1.5SMC540A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24CAHE3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 342V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE400CA-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30CAHE3 5B.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 8.5V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ8.5A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ28CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 110V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ110CA-E3 57T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ5.0CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 408V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE480A-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ22AHE3 61.pdf |
|
ROHM | TVS Single Bi-Directional 5V 36W 2-Pin SOD-962 Embossed T R Download PDF datasheet for VS5V0BN1EST15R.pdf |